Język:

Gł.Sz.Sudecki-24i25et.-14/15.10.17r.


 Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) jest drugim pod względem długości znakowanym szlakiem pieszym w Polsce. Trasa o długości ok. 440 km, łącząca Świeradów-Zdrój z Prudnikiem, przebiega przez najważniejsze pasma Sudetów, choć kilka bardzo atrakcyjnych widokowo i godnych uwagi miejsc omija (m.in.: Śnieżkę i Śnieżnik). Czas przejścia pieszo całego szlaku wynosi ok. 130 godzin.

Na Główny Szlak Sudecki wybraliśmy się 29.06.2014r. do Świeradowa Zdrój i tam rozpoczynamy pierwszy etap kierując się do m.Prudnik. Na przejście całego szlaku zaplanowaliśmy 25 jednodniowych etapów. Dwa ostatnie etapy kontynuujemy z m.Głuchołazy kierując się w masyw Parkowej Góry do której zalicza się szczyty górskie: Przednią Kopę(Vorder-Koppe, 467 m n.p.m.), Średnią Kopę (Mittel-Koppe, 543 m n.p.m.) i Tylną Kopę (Hinter-Koppe, 527 m n.p.m.). Szlak prowadzi nas przez miejscowości : Podlesie , Jarnołtówek do schr. Pod Biskupią Kopą , gdzie robimy sobie dłuższą przerwę na posiłek. Dalej to już Biskupia Kopa (890 m n.p.m.) i tu trochę przykro , wieża widokowa w remoncie (a widoki wspaniałe). Ładną pieczątką w książeczkach potwierdzamy naszą obecność i ruszamy w kierunku m.Pokrzywna , gdzie kończymy dzisiejszy etap. W tym dniu grzecznie słuchaliśmy się naszego chorążego którym była nasza kol.Eugenia Gałka.

Ostatni etap !!! , śliczna letnia pogoda i przed nami 18 km marszu. Obowiązkowo przekazujemy proporzec kol.Izabeli Maciejewskiej , która w tym dniu „jest najważniejsza „ w grupie. Ruszamy w kierunku m.Prudnik , żeby przy dworcu PKP między oznaczeniami szlaków ujrzeć czerwony punkt w białej otoczce (koniec/początek GSS). Uroczyste zakończenie , gratulacje , pamiątkowe zdjęcia i ruszamy w drogę powrotną do Lubina. Wszystkim kolężankom i kolegom dziękuję za wspólne wędrowanie po Głównym Szlaku Sudeckim i zapraszam do wspólnych wypraw w inne nie mniej ciekawe miejsca Sudetów.

Dla utrwalenia poniżej kilka fotek z przejścia 24/25 etapu GSS.

                         Z pozdrowieniem turystycznym – kol. Henryk Szakiel/Przewodnik Sudecki.