Język:

Rajd Trzeżwościowy-5 część- Lubomierz-24.03.2018r.


Rajd Trzeżwościowy”  bo tak zatytułowaliśmy cykl naszych wycieczek organizowanych już od dłuższego czasu.  W tym roku wybraliśmy turystyczny Lubomierz i okolice.

Lubomierz  to architektoniczna perła Dolnego Śląska, leżąca w województwie dolnośląskim pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą.  Nie zniszczony podczas II wojny światowej Lubomierz zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych.

Zwiedzanie zaczynamy od centrum tego malowniczego miasteczka – Rynku , stoją przy nim zabytkowe domy , skromny Ratusz , rokokowa grupa rzeżbiarska tzw „figura morowa”, pręgierz oraz figura patrona miasteczka Św. Maternusa.  Kierujemy się do XVI-sto wiecznej kamienicy , dawnego Domu Płócienników, gdzie od 1996 roku działa Muzeum Kargula i Pawlaka.  Następnie udajemy się do wspaniałych gotyckich i barokowych budowli wchodzących w skład zespołu klasztornego z głównym barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa.

Opuszczając obiekty sakralne byliśmy pod dużym wrażeniem piękna poprzednich epok zwłaszcza sztuki baroku.  Przed nami 15-sto kilometrowa trasa po Wzgórzach Radomickich w kierunku m. Pławna. I tu czekają na nas następne atrakcje turystyczne.  Pan Dariusz Miliński (przydomek „Cudak z Pławnej”) z grupą przyjaciół stworzył to magiczne miejsce , budując : Galerię Malarstwa , Zamek Śląskich Legend , Gród Piastowski , Arkę Noego oraz organizując w pracowniach warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Pławna to miejsce wyobrażni , nie ma drugiego takiego miejsca na mapach Dolnego Śląska.  Napewno tu jeszcze wrócimy.  Tradycyjnie obowiązki chorążego w dniu dzisiejszym pełnił nasz kolega Jan Polewka.  Z tego magicznego miejsca udaliśmy się w drogę powrotną do Lubina. STP „Wędrowiec” serdecznie zaprasza wszystkich miłośników przygód do wspólnego wędrowania .

                                                                                                                                   Z pozdrowieniem turystycznym –

                                                                                                                                 Henryk Szakiel – Przewodnik Sudecki