Język:

Cztery Pory Roku


 

Cztery Pory Roku - wykaz miejscowości
  2020 r. 2021 r. 2022 r. 2023 r. 2024 r.
zima Zimna Woda Bukowna Składowice Gorzyca Dąbrowa Górna
wiosna Żelazny Most Trzebcz Brunów Prochowice Chocianów
lato Orsk Olszany Gawronki Chobienia Górzyn
jesień Dziewin Przychowa Dziesław Ścinawa Redlice
           

 

 

Cztery Pory Roku - Zima, Wiosna, Lato, Jesień.

 

  Są to cztery wycieczki z STP"Wędrowiec" w roku, pieszo lub rowerem, do miejsc, które warto zwiedzić i które są blisko nas. Najdalej jeden dzień drogi. To niezliczone przygody, poznawanie zabytkowych świątyń, pałaców i ruin zamkowych. To również obcowanie z przyrodą i spotkania ze zwierzętami oraz mieszkańcami. Pierwsza edycja obejmowała miejscowości powiatu lubińskiego. Po pięciu latach wędrówek, lista została rozszerzona o miejsca spoza naszego powiatu.

 Tradycyjnie miejscem zbiórki i rozpoczęcia rajdu jest Rynek -  Baszta Głogowska w Lubinie

STP Wędrowiec

 

Cztery Pory Roku - zima 

17.02.2024

 Bukowna - gmina Lubin; powiat lubiński 

20,1 km 

Trasa: Lubin Baszta Głogowska – Krzeczyn Wielki- Chróstnik stawy - Lisiec – Bukówna Ogród Freya 

Lubin-Bukowna
Lubin - Bukowna

Cztery Pory Roku - jesień -

22.04.2023 (sobota)

Przychowapowiat lubiński, gm. Ścinawa

 22,4 km

 

Trasa piesza: 22,4 km. -   Lubin (Baszta głogowska) - Księginice-Dąbrowa Górna; Środkowa - Dębiec - Lasowice - Przychowa

Lubin -Przychowa

Cztery Pory Roku - Lato -

Orsk - 08.07.2023

 

Orsk - miejscowość w powiecie lubińskim, gmina Rudna. Na listę zabytków wpisane są zespół pałacowy oraz przypałacowy park. Na terenach przyległych znajduje sie zakład należąca do KGHM - walcownia miedzi Huta Cedynia.

  Na zalesionych stokach starorzecza Odry, w celu ochrony stanowisk rzadkich gatunków roślin m.in. kruszczyk połabski, kotewka orzech wodny, utoworzono w 1993 roku Rezerwat Skarpa Storczyków. Ochroną objęty jest obszar 65,17 ha, w tym 45,13 ha podlegajacy ochronie ścisłej.

 

Trasa: 29,7km. Lubin - Składowice - Zalesie -Mleczno - Stara Rudna- Brodów- Wysokie- Gawrony - Orsk

Orsk

Cztery Pory Roku - wiosna -

22.04.2023 (sobota)

Trzebcz - powiat polkowicki

 20 km

 

Trasa piesza: trudność 3/5; ok. 18 km. 7h,  godz. 800 Lubin (Baszta głogowska) - Lubin (lotnisko) - Pieszkowice - Trzebcz

 

 4 Pory Roku-jesień- Dziewin

6.11.2021

  Na rajd Cztery Pory Roku 0 godz.7.00 spod Baszty Głogowskiej wyruszyło nas 11 wędrowców a o godz. 11.00 1 rowerzysta Andrzej.

W ładny jesienny dzień pokonaliśmy pieszo trasę 23km . Z rynku ulicami Lubina ruszyliśmy w kierunku Miroszowic przez Czerniec, Niemstów, Sitno, Dłużyce do Dziewina. W Dziewinie oglądaliśmy zabytki miejscowości: ruiny pałacu i barokowy kaściół z licznymi płytami nagrobnymi.

 Dzięki uprzejmości właścicieli mieliśmy okzję zwiedzić i obejrzeć Galerię Ekomuzeum Osada Rybacka, w której zgromadzone są prace artystyczne regionalnych twórców sztuki z plenerów organizowanych przez Stowarzyszanie Aktywny Dziewin oraz Ekomuzeum Osada Rybacka.

Jest to bardzo ciekawe miejsce, które warto umieścić w planach wycieczek, gdzie młodzi, mało znani artyści mogą publicznie prezentować swoje prace.

Tym bardziej, że jest przysłowiowy "rzut beretem" bo ok.20min od Lubina.

STP "Wędrowiec" na pewno uwzględni Dziewin w swoich wycieczkach i jeszcze wróci w to malownicze miejsce.

Zakończeniem wycieczki było ognisko i pieczenie kiałbasek nad jeziorkiem Napoleona.

Powrót ok. 16.00 autokarem do Lubina.

J.A.

Cztery Pory Rokuzima
01.01.2022 - Nowy Rok
Zimna Woda

 Tradycją się stało, że Nowy Rok rozpoczynamy wycieczką Cztery Pory Roku – zima.
 W strugach zimnej wody, 1 stycznia 2022 roku z Rynku w Lubinie wyruszyliśmy grupą STP „Wędrowiec” do miejscowości Zimna Woda. Przez Krzeczyn Wielki, Chróstnik – staw dotarliśmy do celu.

W miejscowości zobaczyliśmy Cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy
Na zakończenie było oczywiście ognisko.

 Zimna Woda (niem. Kaltwasser) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin.

 Zabytki: Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- kościół rzymskokatolicki parafii pw. Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1794–1797
dawny kościół ewangelicki (obecnie cerkiew prawosławna parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy) z XIV–XIX wieku
- cmentarz przy kościele
- cmentarz ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, z XIX wieku
- park pałacowy, po 1860 roku

Lubin - Zimna woda

Cztery Pory Roku – wiosna
09.04.2022
Żelazny Most

 Na trasę ok 12km wiosennego rajdu z cyklu: Cztery Pory Roku uczestnicy tradycyjnie wyruszyli z Rynku w Lubinie. W rajdzie wzięło udział dziesięciu wędrowców. Ulicami Lubina w kierunku trenów rekreacyjnych na lubińskim lotnisku, następnie przez las do miejscowości Żelazny Most.
 W Żelaznym Moście obejrzeliśmy zabytkowy kościół pw. św. Barbary oraz ruiny pałacu.
Na zakończenie było oczywiście ognisko i skromy poczęstunek przygotowany przez panią sołtys Beatę Sperka. STP „Wędrowiec” dziękuje za miłe przywitanie, będziemy pamiętać i uwzględnimy tą malowniczą miejscowość w naszych planach w przyszłości.

 

 Żelazny Most (niem. Eisemost) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Wieś leży na Wzgórzach Polkowickich (południowa część Wzgórz Dalkowskich).   Najstarsza wzmianka pochodzi z 1315 r., leży wśród ładnych wzniesień morenowych pokrytych lasami. W XVII w. własność polskiego szlachcica Andrzeja Kłobuczyńskiego i jego spadkobierców do połowy XIX w.   Niewykluczone, że nazwa wsi jest dawnym połączeniem słowa niemieckiego: eisen i polskiego: most i pochodzi od nieistniejącego, trudnego do zlokalizowania dziś mostu z rudy darniowej.

 Dwór - piętrowy dwór (A/3446/1514 z 27.01.1966) barokowy z drugiej połowy XVIII w., własność m.in. potomków Andrzeja Kłobuczyńskiego, zbudowany na planie prostokąta, kryty wysokim dachem mansardowym, wejście główne znajduje się centralnie w ścianie frontowej, w pseudoryzalicie nad nim skromny balkon z zabudowaną balustradą, a wyżej fronton. W ruinie, do czasów współczesnych pozostały ściany zewnętrzne.

Kościół św. Barbary w Żelaznym Moście jest filią parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. Świątynia po raz pierwszy była wzmiankowana już w 1376 roku. Niestety pierwotna budowla została rozebrana. Kościół, który można podziwiać obecnie został zbudowany z fundacji Andrzeja Kłobuczyńskiego w roku 1664.

 Świątynia była dwukrotnie restaurowana – remonty przypadły na lata 1891 i 1935.
 Bryła kościoła została wybudowana na wzniesieniu terenu. Świątynia św. Barbary jest orientowana, jednonawowa o konstrukcji ryglowej z wydzielonym prezbiterium i wieżyczką zbudowaną na rzucie prostokąta. Korpus kościoła pokryty został dwuspadowym dachem.
Szczęśliwie zachowało się wyposażenie wnętrza kościoła z początków XVIII wieku. We wnętrzu zachowała się chrzcielnica z 1666 r. Szczególnie piękny jest bogato rzeźbiony kamienny ołtarz zdobiony akantami i złocieniami, znamiennymi dla stylu barokowego. Po bokach ołtarza na wysokich filarach stoją dwie imponujące kamienne rzeźby. Ważnym elementem wystroju jest ponadto zdobiona ambona, także utrzymana w barokowej estetyce.
Co ciekawe, na przykościelnym cmentarzu pochowani są członkowie rodu fundatora Andrzeja Kłobuczyńskiego.

Lubin-Żelazny Most
Żelazny Most