Język:

Wakacje z wędrowcem2020


"Wakacje z Wędrowcem " - 21 część

Kotlina Kłodzka, " Nowa Ruda - Gorzuchów "

Trasa: Nowa Ruda - Bielawy - Słupiec - Zagórze - Ścinawka Dolna - przejazd do m.Suszyna.
Zdobycze: Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej : Góra Św.Anny (647m) ; Góra Wszystkich Świętych (648m) - Sudecki Włóczykij; Grodziszcze (396m) oraz Suszyna(469,2m).

  Cykl wyjazdów „Wędrowca” realizowany, jak nazwa wskazuje, w okresie wakacyjnym.
W tym roku odwiedzamy Kotlinę Kłodzką. Przy okazji, dla chętnych, możliwość zdobycia odznaki„ Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej” oraz uzupełnienie potwierdzeń do innych zdobyczy turystycznych.
  W mglisty niedzielny ranek rozpoczynamy wędrówkę pamiątkowym zdjęciem i mianowaniem chorążego przed Miejski Ośrodkiem Kultury w Nowej Rudzie. Szlakiem zielonym ruszamy w kierunku wieży na Górze Świętej Anny. Mijamy, teraz już ruiny dawnego schroniska oraz kościółek pw. Św. Anny i docieramy do wieży. Z powodu mgły widoki nie są przednie. Krótki posiłek i ruszamy dalej (zielonym) na Górę Wszystkich Świętych i kolejną wieżę widokową. Po ulewnych kilku poprzednich dniach szlaki są rozmoknięte, a w okolicy kamieniołomu czerwonego piaskowca mają szczególnie ciekawą barwę. Przy wejściu do kamieniołomu podziwiamy rzeźby wykonane z pozyskiwanego tu materiału. Wydobywany w tym miejscu czerwony piaskowiec jest często spotykanym materiałem budowlanym w okolicy.

(Zielonym) zmierzamy dalej.
 Góra Wszystkich Świętych i wieża z 1913r, wys.15m, wzniesioną z czerwonego piaskowca przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie. Nad wejściem wieży znajduje się płaskorzeźba feldmarszałka Helmuta Karla von Moltkego.

 Zmieniamy szlak na czerwony, mijamy kościół MB. Bolesnej i kamiennymi schodami drogi krzyżowej kierujemy się do Słupca. Następnie niebieskim szlakiem łącznikowym do szlaku zielonego w kierunku wzniesienia Grodziszcze (396m) i będących tam ruin kolejnej wieży. Szybka sesja foto i w drogę do autokaru.
 Podjeżdżamy do miejscowości Suszyna i wieży Suszynka, ostatni punkt naszej wycieczki, z której można oglądać: Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika.

J.A.