Język:

I Rajd Popiełuszki 2013


Popiełuszko jest tak blisko!

Kiedy ok. 20 lat temu, penetrowałem rowerem region ścinawski i trafiłem do Parszowic, zauważyłem na murze przykościelnym tablicę pamiątkową z której dowiedziałem się o mszy prymicyjnej ks. Jerzego Popiełuszki. Zadawałem sobie pytania: -Skąd Popiełuszko tutaj? –Dlaczego nic o tym wydarzeniu nie wiem? W tym czasie nie było Internetu, nie było przewodników pisanych ręką współczesnych, wiarygodnych pisarzy. Ale pamięć o tym wydarzeniu pozostała.

Pod koniec września br. wreszcie trafiliśmy z Rajdem „4 Pory Roku” do Parszowic. I to po 9 blisko latach od inauguracji Rajdu. Miłe przyjęcie Rady Sołeckiej i ks. Grzegorza Ropiaka, proboszcza parafii św. Rodziny, skłoniły mnie do pomysłu aby przyłączyć się do uroczystości 29 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego. Pomysł z Rajdem Rowerowym, z którym podzieliłem się z księdzem, przypadł mu do gustu. A później na szybko: plakaty, odznaki i informacje w kościołach. Doprowadziło to do realizacji I Rajdu Rowerowego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W dniu rajdu ok. godz. 8.00 lunął deszcz. Dlaczego? Przecież żadne prognozy nie zapowiadały opadów. Nie tracę wiary, pomimo wszystko chcę pojechać, choćby sam. Po godz. 11.00 pojawiają się Wędrowcy zmotywowani przez Zdziśka do wymarszu (na oko ok. 12.5 km w jedną stronę). Po godz. 12.00 z różnych stron dołączyli rowerzyści. W sumie 24 pielgrzymów.

Trasa wiedzie przez piękne tereny polne i leśne ok. Czerńca i Niemstowa. Dzięki wspaniałym przyjaciołom, którzy podwożą autami Wędrowców (ok. 2km) jesteśmy w Parszowicach w komplecie i na czas.

Mały, wybudowany z kamieni polnych kościółek wypełniony prawie po brzegi. Mszy św. przewodniczy ks. dr Marek Kluwak, który w homilii przypomina życiorys błogosławionego. Nie zabrakło również ks. Bogdana Liniewskiego który zaprzyjaźnił się z Popiełuszką i zaprosił go w swoje rodzinne strony okolic Ścinawy. Razem odprawili tutaj 2 czerwca 1972r. jedną z pierwszych swoich mszy prymicyjnych, będąc na tzw. wakacjach.

Po eucharystii, nikt nie wychodzi z kościoła. Zespół Żołnierzy Rezerwy „ROTA” ze Złotoryi daje piękny koncert pieśni patriotycznych. Jest bardzo donośle i głośno. Serce się raduje jak słuchamy pieśni o bł. Popiełuszce, o Jego życiu i cierpieniu.

Kolejnym miłym gestem wykazał się Radny Miasta i Gminy Ścinawa, Pan Edward Sitarski który przygotował specjalnie dla naszej grupy namiot w którym mogliśmy odpocząć, napić się kawy lub herbaty i zjeść pyszne ciasto.Sympatyczne Panie podały gorący strogonow, który postawił nas na nogi i pozwolił spokojnie zregenerować się przed powrotem pieszo lub rowerem do Lubina.

Natomiast Andrzej Sitarski, Prezes Stowarzyszenia „ Mała Ojczyzna” wydał pocztówki z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz z kościołem w Parszowicach. Serdecznie dziękujemy. Nasze Stowarzyszenie Turystyki Pieszej „Wędrowiec” obdarowało gospodarzy specjalnymi odznakami z wizerunkiem bł. ks. Jerzego.

Na zakończenie chcę podziękować ks. Grzegorzowi Ropiakowi za piękne foldery, dzięki którym mieszkańcy Lubina i okolic będą wiedzieć więcej o Popiełuszce i wydarzeniu z Parszowic. Bóg zapłać.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Piotr Socha

Prezes STP „Wędrowiec”