Język:

V Maraton Dookoła Lubina 2014


Maraton „Pieszo i Rowerem Dookoła Lubina” od lat jest największą imprezą turystyczną w naszym mieście. W tym roku będzie to już V Maraton w dniach 29-30 sierpnia. Tytułu najlepszej drużyny bronić będą Miedziaki i Wędrownicy.

- Jeszcze nie zakończyliśmy zapisów a już szykuje się wyższa liczba uczestników niż w latach poprzednich. Obecnie mamy ponad 200 uczestników, na weryfikację czeka jeszcze około 100 osób. Sprawdza się więc ciekawa formuła rozgrywania maratonu, dobra organizacja, smaczne pierogi na mecie, specjalne tłoczone, piękne medale i nagrody rozlosowywane wśród uczestników. - mówi Piotr Socha, Prezes STP Wędrowiec.

Wśród uczestników pieszej wędrówki mamy 2 biegaczy, Marka Sobiło i Marcina Markulaka, lubinian, którzy myślą o pokonaniu trasy w czasie krótszym niż zeszłoroczne 13:59:00 Krzysztofa Janickiego z Łodzi. Na starcie zobaczymy również wielokrotnych zdobywców królewskiego dystansu 100 km Zdzisława Wołocha z Lubina i Krzysztofa Żaka z Wrocławia.

I ciekawostka - Prym wiedzie najstarszy 80 letni Zbigniew Kościelny z Lubina, który jak co roku w sandałach, przemierza najdłuższy dystans.

Wśród zgłoszonych blisko 200 rowerzystów zobaczymy ekipy Watahy z Lubina, SMG Kielich Lubin i ZG Sieroszowice – Polkowice.

Maraton dla turystów pieszych i rowerzystów rozpoczyna się na torze łyżwiarskim przy stadionie RCS w Lubinie. Trasa poprowadzona jest oznakowanym szlakiem turystycznym czerwonym dookoła Lubina po najciekawszych okolicach Lubina. Na trasie umieszczonych jest 9 punktów kontrolnych (PK) z ozdobną pieczątką. Uczestnicy potwierdzają PK pieczątką na karcie rajdowej.

Maraton ma charakter rekreacyjno - turystyczno - wytrzymałościowy. Nie ma klasyfikacji sportowych a czasy uzyskane przez uczestników odnotowuje się dla ich informacji. Ukończenie Maratonu ma znaczenie honorowe.

 

W tym roku zaplanowane trasy to:

DYSTANS 100 km (PIESZO) - limit 24 h. Start ostry w Szklarach Górnych i dalej czerwonym szlakiem w stronę Krzeczyna Małego, Karczowisk, Gogołowic, Dąbrowy do Szklar Górnych .

DYSTANS 50 km (PIESZO) - limit 12 h. Start ostry na parkingu leśnym k. Dąbrowy Środkowej i dalej czerwonym szlakiem w kierunku Mleczna, Rynarcic do Szklar Górnych

DYSTANS 35 km (PIESZO) - limit 10 h. Start ostry w Mlecznie przy kaplicy i dalej czerwonym szlakiem w kierunku Juszowic, Rynarcic do Szklar Górnych.

DYSTANS 25 km (PIESZO) - limit 8 h. Start ostry w Żelaznym Moście przy leśniczówce (Janówka) i dalej czerwonym szlakiem w kierunku Lubkowa do Szklar Górnych .

DYSTANS ok. 110 km (ROWEREM) - limit 13 h. Obowiązuje zdobycie wszystkich 9 punktów kontrolnych, zdobywanych od PK 0 w Szklarach Górnych i dalej kolejno przez PK 1; 7; 6; 5; 4; 3; 2 do Szklar Górnych na PK 0.

DYSTANS ok. 75 km (ROWEREM) - limit 13 Obowiązuje zdobycie 6 punktów kontrolnych, zdobywanych od PK 6 w Gogołowicach i dalej kolejno przez PK 5; 4; 3; 2 do Szklar Górnych na PK 0.

DYSTANS ok. 50 km (ROWEREM) - limit 13 h. Obowiązuje zdobycie 4 punktów kontrolnych, zdobywanych od PK 4 w Alei Dębowej i dalej kolejno przez PK 3 i 2 do Szklar Górnych na PK 0.

Patronat nad imprezą objął Prezydent miasta Lubina Robert Raczyński. Organizatorami Maratonu jest Stowarzyszenie Turystyki Pieszej „Wędrowiec" w Lubinie i Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie.

 

Dystans 100 km na V Maratonie "Pieszo i Rowerem Dookoła Lubina" wystartował.

26 uczestników pomaszerowało rundę honorową po bieżni stadionu RCS w Lubinie i potem wyruszyli o godz. 19:15 ze Szklar Górnych.
Marek Sobiło i Marcin Markulak są w tej chwili (godz. 2:45) w okolicach Dąbrowy Środkowej. Mają ponad połowę trasy i idą na rekord (poniżej 14 godz.). Ale nie zapeszajmy.
Za nimi ok. 1,5 godz. jest Krzysztof Żak z Wrocławia. Startuje po raz trzeci, przyjął taktykę powolnego truchtu. Na razie ona się sprawdza.
Pozostali w kilkuosobowych grupach, przedzierają się lasami. Idą wolniej, ale najważniejsze że skutecznie.
Wycofał się w Karczowiskach Paweł Tryzno z Lubina. Miał trudności z koncentracją, za 1,5 tygodnia zostanie Ojcem. Wspominał coś o dreszczach :)