Język:

Szl.Wygasłych Wulkanów-04.03.18r.


Piękna pogoda , dzień zapowiada się wspaniale. Jesteśmy w m. Myślinów przed nami ponad 13 km odcinek do Kondratowa. Nadal wędrujemy po Krainie Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim , gdzie znajdują się ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej.W dniu dzisiejszym jedną z wielu atrakcji na naszej trasie jest pomnik przyrody nieożywionej – Czartowska Skała.

Czartowska Skała jest pozostałością po trzeciorzędowym wulkanie tarczowym, który wygasł kilkanaście milionów lat temu. Czartowska Skała jest wzniesieniem bazaltowym o wysokości 463 m.n.p.m., które kiedyś było wnętrzem krateru wypełnionego lawą. Posiada zniekształcony działalnością nieczynnego już kamieniołomu wierzchołek, ale dzięki tej działalności widać odkryte słupy bazaltowe będące częścią wulkanicznego kominu. Ta niecodzienna atrakcja geologiczna znajduje się na Szlaku Wygasłych Wulkanów biegnącym przez Pogórze Kaczawskie.

W tym atrakcyjnym miejscu robimy sobie krótką przerwę na posiłek. Następnie przez m.Pomocne , okolicę lotniska Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej(JPR) kierujemy się do Kondratowa , gdzie zakończyliśmy wędrówkę. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muchów, gdzie zwiedzaliśmy pełen wdzięku elektyczny "Pałacyk" obecnie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. Dzień zakończyliśmy pieczoną kiełbaską i biesiadnym śpiewem. Chorążym dnia dzisiejszego była kol.Katarzyna Dubicka. Andrzejowi i Ziutkowi dziękuję za udostępnienie fotek. Na dalsze wędrowanie po Krainie Wygasłych Wulkanów zapraszam już 15 kwietnia 2018r.

                                                                                                                               Z pozdrowieniem turystycznym –

                                                                                                                        Henryk Szakiel – Przewodnik Sudecki