Język:

Szl.Wygasłych Wulkanów-25.11.18r.


          W dniu dzisiejszym wybraliśmy się na ostatni już etap Szlakiem Wygasłych Wulkanów. Szlak podzielony na 6 etapów rozpoczęliśmy w styczniu 2018 roku od Legnickiego Pola. Szlak o długości 85 km. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków Pogórza Kaczawskiego, który prowadzi przez obszar o skomplikowanej budowie geologicznej. Po drodze mijaliśmy wzgórza zbudowane ze skał wulkanicznych pochodzących z różnych okresów geologicznych (diabazy, porfiry, bazalty). Okolice Grodźca i Ostrzycy to obszary chronionego krajobrazu. Szlak kończymy odwracając kierunek naszego marszu wyruszając ze Złotoryji aby zakończyć na szczycie powulkanicznego Grodźca w jednym z najokazalszych zamków Dolnego Śląska.

W tym szczególnym miejscu robimy podsumowanie przejścia a najaktywniejszym Wędrowcom wręczamy symboliczną odznakę Szlaku Wygasłych Wulkanów.

Szczegółowy przebieg szlaku: Legnickie Pole – Mikołajowice – Pawłowice Wielkie – Snowidza – Jawor – Góra Rataj – Rezerwat „Wąwóz Myśliborski” – Myślinów – Czartowska Skała – Pomocne – Kondratów – Wielisławka – Sokołowiec Dolny – Proboszczów – Rezerwat „Ostrzyca Proboszczowicka” – Twardocice – Czaple – Nowa Wieś Grodziska – Grodziec – Uniejowice – Wojcieszyn – Złotoryja.

Przejście Szlakiem Wygasłych Wulkanów cieszyło się dużym zainterwsowaniem i frekwencją Piechurów dlatego na ten szlak napewno w przyszłości powrócimy.

                                                                                                                                              Z turystycznym pozdrowieniem

                                                                                                                                           Henryk Szakiel – Przewodnik Sudecki